Strona główna
Poland 1 | Poland 2 | World A-E | World F-N | World O-Z | Linki | Technika | Wydarzenia | Magazyn
Bibliografia | Kontakt
Pinhoplotki CONTEST 2011 WPPD OFFO Bank wystaw otworkowych

EXodus georgii Krawiec w Słupsku
od 15 lutego 2013 r godz 17, do 17 marca br.


Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę: georgia Krawiec: EXodus. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15. lutego 2013 r. o godz. 17.00. Wystawę można oglądać od 16.02. do 17.03.2013. Kuratorem wystawy jest Roman Lewandowski a galeria jest otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 - 17.00.
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Partyzantów 31a, 76-200 Słupsk

"EXodus to opowieść inspirowana sztuką teatralną amerykańskiej pisarki Karen Karin Rosenberg Pokazała mu, jak rzuca się tortem. Siła minimalistycznego, absurdalnego dramatu przemienia się w turpistyczną poezję obrazu. Georgia Krawiec po raz pierwszy podjęła się stworzenia cyklu autoportretów, utożsamiając się w przewrotny sposób z bohaterką sztuki Rosenberg. Od strony technicznej EXodus to nie dagerotypia, lecz fotografia otworkowa, tonowana, do końca nieprzewidywalna - technika szlachetna z wyglądu, choć skromna i prosta. Tworzenie tą techniką przypomina dziś tajemny rytułał. W EXodusie artystka podejmuje próbę rozszerzenia tradycji portretu fotograficznego, a nawet malarskiego. Można tu dostrzec inspiracje ekspresjonistyczne oraz odniesienia do barokowych portretów trumiennych znanych z historii sztuki polskiej. Georgia Krawiec występuje jako trup sfotografowany za życia, jako lalka martwa i wypchana. Jeśli artystka chce zobaczyć własną śmierć i siebie po śmierci, to chyba jej się to udaje; fotografia traktowana jak maszyna nieświadomości daje jej także taką możliwość."
Cytat z:
Adam Mazur: Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku. Wydawnictwo Karakter, Kraków 2012, str. 150

Trójmiejska Szkoła Fotografii zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym Pinhole World.
Termin nadsyłania prac upływa 30 listopada 2012 roku.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Czas, miejsce wykonania zdjęcia i odbitki jest dowolny. Zdjęcie musi być wykonane za pomocą aparatu otworkowego. Fotografie można przysyłać tylko w formie odbitek. Dozwolone formaty to, co najmniej 13cm na 18cm. W przypadku zdjęć o formacie kwadratowym obowiązuje wymiar od 13x13cm. W przypadku prac o niestandardowych proporcjach dłuższy bok nie może przekroczyć 50 cm. Każdy autor może nadesłać pojedyncze prace niezwiązane ze sobą oraz zestawy prac, które będą traktowane, jako osobne prace. W przypadku prac niezwiązanych ze sobą można przysłać do 3 fotografii. W zestawach (maksymalnie 6 zdjęć w każdym) całkowita ilość zdjęć w ramach jednego zgłoszenia nie może przekroczyć 12 sztuk. W przypadku zestawów fotografii, w jego skład mogą wejść również zdjęcia dokumentujące powstanie konkretnej fotografii otworkowej, będącej jego częścią. Fotografie wykonane soczewkowym aparatem dopuszczalne są tylko w tej sytuacji, o ile w sposób czytelny wyjaśniają koncepcje wykonania zdjęcia otworkowego i nie mogą stanowić większej części zestawu.

Zgłoszenia prac przyjmowane są wyłącznie w formie fizycznych odbitek, co stanowi w dzisiejszych czasach dużą rzadkość.
Prace oceniane będą przez jury złożone z najwyższej klasy specjalistów: georgii Krawiec, profesora ASP w Katowicach i UŚ Witolda Jacykowa oraz Marka Noniewicza.

Jury przyzna następujące nagrody:
- Grand Prix - Zostanie nim wyróżniona fotografia o najwyższej wartości informacyjnej, artystycznej i technicznej, cechująca się oryginalną wizją autora. Temu wyróżnieniu towarzyszy nagroda 1000 zł.
- I miejsce, któremu towarzyszy nagroda - bon towarowy do wykorzystania w sklepie internetowym Szlachetna Fotografia o wartości 500 zł.
- II miejsce, któremu towarzyszy nagroda - bon towarowy do wykorzystania w sklepie internetowym Szlachetna Fotografia o wartości 200 zł.
- wyróżnienia - zakwalifikowanie prac do wystawy pokonkursowej.

Zgłoszenia zgodne z regulaminem należy przesłać do 30 listopada 2012 roku na adres Trójmiejskiej Szkoły Fotografii (Al. Niepodległości 792/6, 81-805 Sopot) z dopiskiem "Pinhole"

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia do pobrania ze strony: Stąd
Info od: Małgorzata Bardoń, georgia Krawiec, Krzysztof ŁapkaJakub Kaszuba i Krzysztfo Sowa w Galerii Ciasnej w Jastrzębiu
15 XI - 7 XII 2012 r.


Galeria "Ciasna" w Jastrzębiu-Zdroju ul. Katowicka 17, tel. 32-4716456 zaprasza na wystawę fotografii otworkowej Jakuba Kaszuby i Krzysztofa Sowy Otwarcie wystawy 15.11.2012 o godz. 18.00. Wystawa będzie trwać do 7.12.2012.
Info od: Witold Englender, Krzysztof Łapka

Andrzej Ruszkowski - Podglądanie Świata w Krakowie
18 XI - 9 XII 2012 r. Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3


Zdjęcia zostały zrobione podczas wielu wakacyjnych wyjazdów do różnych krajów świata. Wszystkie za pomocą małej drewnianej skrzyneczki, która w tym przypadku, dzięki małemu otworkowi i umieszczonej wewnątrz kliszy, stała się aparatem fotograficznym. Ta fotografia jest właściwie podglądaniem świata z wnętrza skrzynki. W podglądaniu tym jest wiele przypadku. Często końcowy efekt widać dopiero po wywołaniu negatywu. W świecie powszechnej cyfryzacji i idealnych obrazów, zalewających nas zewsząd, świat widziany z czarnego wnętrza niewielkiej, drewnianej skrzynki odkrywa na nowo swoją tajemnicę.
Info od: Andrzej RuszkowskiPinhole Day 2012 - Wystawa na Zamku w Książu
21 IX - 20 XII 2012 r.
Wałbrzyski Klub Fotograficzny oraz Przedsiębiorstwo Zamek Książ serdecznie zapraszają na wernisaż poplenerowej zbiorowej wystawy fotografii w ramach Światowego Dnia Fotografii Otworkowej Pinhole Day 2012, który odbędzie się dnia 21 września 2012 o godz. 18:00 w Salach Wystawowych Zamku Książ ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych. Wystawę będzie można oglądać do 20 listopada. Wstęp w cenie biletów na zwiedzanie Zamku. Info od: Michał OstrowskiWarsztaty Technik Fotograficznych fotografia otworkowa i cyjanotypia.
Zielona Góra 13-14.10.2012 r.
W dniach 13-14 października 2012 r. w Pracowni fotografii "Krzywy Komin" w Zielonej Górze, ul. Fabryczna 13, odbędą się warsztaty fotograficzne. Udział w warsztatach jest odpłatny. W sprawie szczegółów i zapisów można kontaktować się z organizatorami: mailowo 601584764 @ interia.pl i telefonicznie 601 76 83 63 lub 601 58 47 64
Warsztaty są adresowane do wszystkich miłośników fotografii bez względu na poziom wiedzy, umiejętności oraz narzędzi jakim się posługują. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby uczestnicy mogli zapoznać się z fotografią otworkową, oraz samodzielnie zbudowali własną camera obscura jednootworkową, a następnie przy jej pomocy wykonali zdjęcia. Ze zdjęć tych każdy uczestnik wykona odbitki nw własnoręcznie przygotowanym papierze fotpgraficznym metodą cyjanotypii.


Z fotografią otworkową i cyjnotypią będzie można zapoznać się pod okiem Pawła Janczaruka i Marka Lalko. Więcej
Ujawnić Niewidzialne - warsztaty fotografii otworkowej z georgią Krawiec
Oświęcim 14-16.09.2012 r.


Od zarania swojego powstania fotografia kojarzona jest z utrwalaniem rzeczywistości, z prawdą obiektywną, z niepodważalnością tego co zobrazowane.
W czasach tak gwałtownego przyspieszenia życia codziennego, fotografia otworkowa przeżywa w ostatnich latach swój renesans. Ten archaiczny sposób fotografowania zmusza do kontemplacji i skupienia się nie tylko nad obrazem, ale też nad samym sobą i sensem tego w jaki sposób żyjemy. Cechą szczególną obrazu fotografii otworkowej jest jego miękkość i czas, który jest odczuwalny na odbitkach, oraz niezwykła malarskość świateł i cieni.
Na warsztatach Ujawnić Niewidzialne będziemy wspólnie odkrywać drugą stronę fotografii, poszukamy swojej własnej, osobistej rzeczywistości, spróbujemy odkryć obrazy poza spektrum świata, a może też i poza spektrum światła widzialnego. Za pomocą intuicji, poprzez wizualny zapis procesów ulotnych, bez mikroskopu czy teleskopu, odkryjemy tajemnicę miejsca. Poprzez utrwalone obrazy zbliżymy się do fenomenów w które wierzymy, które nas otaczają, ale których istnienie jest niedopowiedziane, a nawet nieudowodnione. Samodzielnie przygotujemy swoje aparaty otworkowe, które będą naszym medium by Ujawnić Niewidzialne.
Uczestnicy warsztatów samodzielnie będą budowali swoje aparaty otworkowe, które dadzą możliwość odejścia od tzw. sprzętu i wyłamania się z ograniczeń współczesnego, nie tylko już mechanicznego, ale też cyfrowego świata. Przygotowane aparaty zostaną wykorzystane podczas dalszych zajęć. Dlatego też powinni mieć ze sobą takie materiały jak: linijka, nożyczki, światłomierz (jeśli to możliwe), stare ubrania do pracy w ciemni oraz przedmiot, z którego będzie można zbudować swój aparat otworkowy (przykładowo karton, puszka, skrzynka lub wszystko co jest puste wewnątrz oraz da się zaciemnić i jest nie większe niż 30x40 cm do rozmiarów wewnętrznych).
Warsztaty mają charakter komercyjny. Szczegółowe informacje na stronach firmy Athanor,
która jest ich organizatorem.

Wystawa fotografii Pawła Janczaruka "Obok da Vinci" w Zielonej Górze

Fotografie powstały w Jastrzębiu Zdroju w latach 2006-2011. Otwarcie zaplanowano na 7 marca 2012 roku o godz. 18.00. Kuratorem wystawy jest Marek Lalko. Wystawę można oglądać w Galerii Fotografii "Na dole" na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, 65-517 Zielona Góra, ul.Wiśniowa 10.
Od autora:
Fotografie prezentowane na wystawie wykonane są metodą tradycyjną, a odbitki na papierze emulsją halogenosrebrową i stanowią swoiste szlachetne rękodzieło. Autor realizuje ideę Andrzeja Pytlińskiego Przywrócić fotografii dostojność

Jesteś słońcem na trawie i światłem na wodzie - Stephanie Cowell
Park w Jastrzębiu Zdrój poznałem dzięki Śp. Zofii i Jurkowi Lubczyńskim. Na początku nie myślałem, że kiedykolwiek go sfotografuję. Wtedy jeszcze nie zauroczyłem się nim, to przyszło dopiero po kilku latach i trwa do dzisiaj. Sądzę, że pejzaż nie może oczarować od razu, tak jednego dnia. Jego uroda objawiła się dla mnie dopiero po kilku latach. Potrzebowałem czasu, aby zrozumieć, że jestem tu z czystej przyjemności. Park wszedł do mojej duszy, do moich oczu i wtedy zacząłem go fotografować i stał się częścią mnie.
Odwiedzałem go z Witkiem Englenderem i jego córka Basią, w różnych porach roku. Jak tylko jestem z odwiedzinami w Jastrzębiu to zawsze namawiam ich na spacer po parku. Park zmienia się zależnie od pór roku. Przychodząc do niego po kilku miesiącach miałem już przed oczami swój kadr. Wiedziałem w który zakątek pójść żeby zrobić zdjęcie. Jadąc do Jastrzębia myślałem już czy w danym miejscu będzie odpowiednie światło, takie jak sobie wyobraziłem? Czy powietrze będzie odpowiednio przeźroczyste? Czy będzie drżenie liści? Chciałem żeby rzeczywistość odtworzyła to co sobie wymarzyłem słońce, wiatr, mgłę, a może deszcz. Pragnąłem sfotografować naturę z natury, ale żeby była tą moją, tą którą miałem w wyobraźni. Schwytać to, co tak nieuchwytne.
Stojąc obok mojej kamery, która naświetla zdjęcie kilka minut, przyglądam się drzewom, krzewom, kwiatom. Słyszę szemranie liści, krople deszczu, podmuch wiatru, głosy spacerowiczów. Jesienią patrzę jak liście opadają drzew, zastanawiam się jak park będzie wyglądał przez całe zimowe miesiące, czy też na wiosnę kiedy zieleń jest najpiękniejsza, czy może latem kiedy najmocniej świeci słonce a mnie tu nie będzie. Nie mogę się doczekać chwili, kiedy znów przejdę się jego alejkami. Kiedy znów zaświeci słońce, wyrosną nowe roślinki, zazielenią się drzewa, a zegar kwiatowy będzie odmierzał czas kolejnego spotkania.
Pragnąłbym pozostać na zawsze w tak spokojnym i nieskażonym miejscu - Claude MonetMarcin Luraniec zaprasza na swoją wystawę w Rzeszowie.Wernisaż wystawy Miasto z przedświadomości... - wspomnienia ze snów zaplanowano na 8 marca 2012 r. o godz 20:00. Wystawę można oglądać w "Starej drukarni" w Rzeszowie przy ul. Bożniczej 6.Wystawa "Fabryka Słońca" w KatowicachKrzysztof Sowa i Jakub Kaszuba zapraszają do Galerii Pustej w Katowicach na swoją wystawę solargrafii.

Prezentowane na wystawie fotografie są częścią realizowanego przez autorów w 2010 roku projektu pod nazwą Jaworzno od świtu do zmierzchu, którego założeniem była rejestracja drogi słońca wędrującego nad naszym miastem, za pomocą jednakowych aparatów otworkowych. Wszystkie prace powstały na Elektrowni Jaworzno III . Zamontowane na terenie obu zakładów aparaty patrzyły w ten odmienny sposób, na miejsce naszej codziennej pracy. Wystawę będzie można oglądać do 30.09.20011.

Krzysztof Sowa i Jakub Kaszuba invites to Galeria Pusta in Katowice for their solargraphies exibition.Wystawa "100 otworków w technikach" Pawła Janczaruka w dwóch częściach w Galerii Ciasna w Jastrzębiu

Od 30 czerwca 2011 r do 30 sierpania br w Galerii Ciasna w Jatrzębiu, ul. Katowicka 17, można oglądać I część wystawy fotografii otworkowych Pawła Janczaruka z Zielonej Góry. Każda z prezentowanych prac stykowych 4x5" została wykonana inną techniką historyczną. Wystawa jest więc bardzo interesującym wydarzeniem także edukacyjnym. Polecamy.


Wyniki I międzynarodowego konkursu fotografii otworkowej

Nagrodę serwisu Fotografia Otworkowa, w postaci otworkowego aparatu fotograficznego Omfman 612 m, otrzymuje:

Kinga Łaska za pracę Prywatny Anioł StróżWyróżnienia:
Florian Ispas z Rumunii za pracę nr 3 The chastyty Belt;
Christer Törnkvist ze Szwecji za pracę nr 5 Strömsholm royal Castle;
Ilya Tishchenko z Rosji za cykl prac Father's life;
Magdalena Wajda-Kacmajor z Polski za cykl prac Skrzydełka, Bal potworów, Challenger;
Artur Gawin z Polski, za cykl prac Moje Magiczne Miasto.
Ryszard Poprawski i Wiesława Stasińska za cykl prac Broniszów magiczny;
Mirosław Sosnowski za cykl prac JPIITV;
Krzysztof Sowa za pracę nr 4 Wyspa Praca;
Wit Hadło za pracę nr 1 Barcelonetta;
Andrzej Borowiec za pracę nr 1 Na Helu.
I międzynarodowy konkurs fotografii otworkowej

Serwis internetowy Fotografia Otworkowa, przy współpracy serwisu internetowego Slow Photography, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie fotografii otworkowej. Patronem medialnym Konkursu jest internetowy magazyn o fotografii - Fotopolis.
Główną nagrodą, ufundowaną przez ww. serwisy, jest otworkowy aparat fotograficzny Omfman 612m
Zakończenie przyjmowania prac: 15 czerwca 2011 r. Decyduje czas dotarcia prac do Organizatora; data stempla pocztowego nie będzie brana pod uwagę
Serdecznie zapraszamy!

Regulamin
OFFO 2011

Ruszyły przygotowania do IV OFFO, który odbędzie się w listopadzie 2011 r. Zgłoszenia są przyjmowane do końca maja 2011 r.
Regulamin OFFO 2011
More
New pinhole book

There is a new pinhole book lanched on the market. This contains a lot of pictures.
Title: "Levens Hall through a pinhole"
Authors: By Bridson, Whitehead, Whitwham
To see details go to: blurb.com
Info from: Rob BridsonArchiwum - Archive
Wspomnienia wystawy konkursy i inne imprezyAlive! Vivant! - międzynarodowa wystawa fotografii otworkowej

Centrum otworkowe we Francji zaprasza na międzynarodową wystawę fotografii otworkowej Alive! Vivant! w centrum kultury "Du Bourget" Zapraszaliśmy do udziału w tym projekcie kilka miesięcy temu. Teraz można zobaczyć efekty. Szkoda, że tylko dwójka Polaków zdecydowała się na uczestnictwo.5° expo Internationale de photographie au sténopé:
Vous ne pourrez pas voir les photos de l'accrochage puisqu'on m'a volé mon petit Lumix - et les photos du début de l'accrochage qui étaient dedans - profitant que je m'intéressais plus au clou que je plantais qu'ŕ surveiller ce petit joujou...
Mais vous pourrez voir les vraies photos exposées au Centre culturel du Bourget!

źródło informacji
WPPD 2011 - seminarium tematyczne we Włoszech

GIORNATA DI FOTOGRAFIA STENOPEICA
ALL'ARCHIVIO DI STATO DI COSENZA

In occasione della XI Giornata mondiale della fotografia stenopeica (WPPD - Worldwide Pinhole Photograpy Day - 24 aprile 2011 - www.pinholeday.org ) il MIBAC (Ministero per i Beni e le Attivita Culturali)- Archivio di Stato di Cosenza, nell'ambito della XIII Settimana della Cultura (9-17 aprile 2011), promuove il progetto "Giornata di fotografia stenopeica", che si svolgera in due fasi: 1. Sulla fotografia stenopeica, seminario a cura di Luigi Cipparrone.

Nel corso del seminario saranno trattati argomenti quali la storia, la tecnica, le implicazioni teoriche, le specificita del mezzo, le ipotesi di progetto - con la finalita di superare aspetti essenzialmente didattici e/o tecnici verso l'acquisizione di una consapevolezza critica di una pratica a basso contenuto tecnologico.
2. Omaggio a William Henry Fox Talbot (1800-1877)
Mostra-progetto fotografico di Luigi Cipparrone in 12 fotografie stenopeiche "stampate a contatto" da negativo colore.

Il seminario si terra venerdi 15 aprile 2011 alle ore 18,00 presso la Sala convegni "M. Baldassarre" dell'Archivio di Stato di Cosenza, in via Gian Vincenzo Gravina 12. La mostra sara visitabile per tutto il periodo della Settimana della cultura.

Di fotografia stenopeica Luigi Cipparrone si occupa sin dal 1984 con diversificate attivita. Come editore (ed autore) ha editato i libri: L. Cipparrone, Sul "buco". Riflessioni e considerazioni, le nuvole 2008; L. Cipparrone, V. Marzocchini, Didattica della fotografia stenopeica, le nuvole 2008; V. Marzocchini, Autori. Esperienze di fotografia stenopeica, le nuvole 2008; V. Marzocchini, Dalla silhouette all'impronta, le nuvole 2008; L. Cipparrone, V. Marzocchini, Pinhole Italia 2009. Autori, immagini, strumenti della fotografia stenopeica in Italia, le nuvole 2009

info:
Archivio di Stato di Cosenza: ph. 0984.791790
Luigi Cipparrone, ph: 0984.36377 - 338.9990986, e-mail: luigi.cipparrone@gmail.comWPPD 2011 - spotkajmy się w Bielsku-Białej

Przy okazji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, portal fotografiaotworkowa.pl zaprasza osoby, zainteresowane wspólnym fotografowaniem (nie tylko otworkowym, choć to akurat bardzo pożądane), na fotograficzny spacer po Bielsku-Białej, w dniu 24 kwietnia 2011 r. Spotkamy się na rynku o 14:45 (2:45 PM).
Dojazdy i zakwaterowanie załatwiamy każdy we własnym zakresie.
Pamiętajmy o przygotowaniu i zabraniu ze sobą aparatów otworkowych!
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt pod adres e-mailowy: slonko [at] pinhole.com.pl
Mailowo wymienimy się również numerami telefonów, żeby łatwiej było się znaleźć i nie pogubić.
Serdecznie zapraszamy!


Otworki z trzech krajów
Pinholes from three countries


Galeria "Ciasna" w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Katowicka 17, zaprasza 17. lutego 2011 o godz. 18.00 na otwarcie wystawy fotografii otworkowej "Otworki z trzech krajów" ("Pinholes from three countries"). Wystawa będzie czynna od 17.02.2010 do 11.03.2011.

Autorzy zdjęć:
Pierre Olivier Boulant - Francja
Mark Tweedy - Wielka Brytania
grupa ACSAF - WłochyInformajcja od: Witold Englender, kurator wystawyWPPD 2010 - spotkaliśmy się w Cieszynie


Spotkanie fotografiaotworkowa.pl i przyjaciele w ramach WPPD 2010, foto: Justyna Komar
fotografiaotworkowa.pl and friends meeting during WPPD 2010 in Cieszyn, Poland

Dziekujemy za mile wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do wrzucania otworków na stronę WPPD i do podsyłania zdjęć, nie tylko otworkowych, celem stworzenia naszej małej relacji z Cieszyna.
Napisali o nas m.in.:
Wyobraź sobie
Świat Obrazu
Fotografuj.pl


Call for entry

Dunham Tavern Museum "Cleveland from an Oatmeal Box"
Dunham Tavern Museum
6709 Euclid Ave
Cleveland, Ohio, United States

deadline: Tuesday, March 15, 2011

contact:email
Web Site

This competition is open to the public! The competition will focus on Cleveland history. Photographs should be of local scenes. All photographs MUST be taken by a pinhole camera (and you will need to provide proof of the camera upon delivery of your piece), but manipulation, coloring, and creativity are key to winning the grand prize!

There are two categories for entry participants:
Kids (up to 12 years old) - $5 entry fee
Adults (13 and older) - $10 entry fee

Prizes will be awarded for one winner in each category and one grand prize winner!

Entry regulations

 1. Maximum of one entry per person.
 2. All entries must have the following written or attached to the back of the piece Artist name, phone number, title of the photograph, location of where the photo was taken.
 3. All entries must be hang-ready and framed upon delivery to Dunham Tavern Museum.
 4. Framed entries can be a maximum of 113 x 143.
 5. Entries must be received by March 15, 2011 and will be ready for pick-up by April 15, 2011. Any images remaining at Dunham Tavern Museum after May 1, 2011 will become the property of Dunham Tavern Museum.
 6. Entries will be judged on their interpretation of Cleveland history and their use of creativity and unique imagery.
 7. Only original entries will be permitted.
 8. Entry in the competition constitutes agreement to allow reproduction of the images for Dunham Tavern Museum publications and promotions.
 9. Artworks are not insured against loss by fire, theft, or damage.

 10. Information form: WPPD eventsŻycie!
Piąta międzynarodowa wystawa fotografii bez obiektywu we Francji i Hiszpanii. Zaproszenie do udziału.


Tematem piątej już wystawy organizowanej przez Centrum Kultury Andre Malraux Le Bourget jest ludzkie życie.
Wystawa odbędzie się 11 marca - 23 kwietnia 2011 we Francji, potem przeniesie się na trzy tygodnie do Barcelony w Hiszpanii.
Zapraszamy do włączenia się w projekt. Aby wziąć udział, trzeba będzie przygotować 5-10 fotografii wykonanych bez użycia obiektywu (otworki, płyti strefowe itp). Prace muszą być dostarczone w formie gotowej do powiesznia, koniecznie bez szkła, które mogłoby w transporcie uszkodzić fotografie.

Zgłoszenia chęci udziału w wystawie należy przesłać emailem do 1 grudnia 2010. Email musi zawierać niezbędne informajce (szczegóły w załączeniu w pliku "call for entry") i reprodukcje prac w ściśle określonym formacie. Zgłoszenia nie spełniające tych kryteriów będą odrzucane.
Wybrani autorzy zostaną zakwalifikowani do wystawy, a podczas ostatnich 2 tygodni stycznia 2011 zostaną o tym powinformowani i poproszeni o przesłanie finalnych prac wystawowych, gotowych do powieszenia na ścianie. Prace muszą dotrzeć do organizatora nie później niż 15 lutego 2011. Osoby zakwalifikowane są proszone o odpowiednie zabezpieczenie prac, aby nie uległy zniszczeniu w transporcie. Kuratorzy zastrzegają sobie prawo odmowy powieszenia tych z nich, których jakość znacząco odbiega od przesłanych wcześniej plików, na podstawie których prace są kwalifikowane.
Po zakończeniu wystaw we Francji i Hiszpanii, prace zostaną zwrócone autorom, na koszt Can Basté - organizatora w Barcelonie.

detailed call for entry in english
call for entry in english and french
tu będą zamieszczane bieżące informacje o imprezach towarzyszących wystawie

Information from: Marie-Noëlle Leroy, CuratorOtworkowe portrety w Szczecinie

Michał Gozdek, znany w pinholowym światku jako Omfman, zaprasza na wystawę portretów. Ma ona miejsce w Szczecinie, w Galerii Libra, przy ul. Tarczyńskiego 1 (parter). Fotografie można oglądać od 1 czerwca do 30 września 2010 r w dni powszednie 9-18:45 i w soboty od 9 do 14. Wstęp wolny.
Więcej informacji na:
Fotografuj.plI Stargardzkie Spotkania z Fotografią Otworkową

We wrześniu br. organizujemy I Stargardzkie Spotkania z Fotografią Otworkową w Stargardzie Szczecińskim. Poszukujemy artystów chętnych do współpracy przy projekcie.
Współpraca polegałaby na udostępnieniu Pani/Pana fotografii otworkowych, na naszej stronie oraz użyczeniu ich na ogólnopolską wystawę, podczas trwania festiwalu (23 - 26 września 2010).
Prace można przesyłać w formie elektronicznej (jakość zdjęcia pozwalająca na wydruk 50X70), wraz z tytułem i opisem aparatu. Prosimy również o podanie kontaktu do korespondencji.
Organizatorzy

więcej informacji

Informację przekazał: Witold Englender, OFFOVariations et Fuges en Sténopé: 23 czerwca - 11 września 2010, Paryż, Iris Centre

Patrick Caloz takes part in this project and invites to Paris. Vernisagge is planned 22 June at 18:30.

more info
Pinhole - Festival Iserlohn 2010

International Contest
The Municipal Gallery and the Museum of Iserlohn organize an international Pinhole-Festival with an accompanying contest from 31st of July till 28th of August 2010. Selected works will be exhibited in the gallery, in the museum and in the historical village of Barendorf. A Jury will choose the contest winners.

Who can enter?
The contest is open for professional artists and students who have completed or who are just passing an artistic education.

Important dates to remember
Deadline for submission - 11.06.2010
Exhibition - 31.07.-28.08.2010

How to apply for the exhibition and contest?
Applicants have to send a CD/DVD with max. 10 pictures as digital jpeg files with high quality setting to:
Städtische Galerie Iserlohn
Theodor-Heuss-Ring 24
D-58636 Iserlohn
Keyword: "Pinhole"
A Jury will choose the candidates from the from the submitted works who will be invited to attend the exhibition.

How to pass in pictures for the exhibition?
The transport of the pictures will be on one´s own account.
They should be matted already. Frames in standard sizes are in stock.
Different sizes like panoramas or squares have to be passed in framed.
The pictures for the exhibition have to be original photographic prints.

When will the winners be announced?
The announcement of the winners will be carried out on the 26th of August. The results will be published through the internet.

What are the prizes?
1st prize - 1.000,- EUR
2nd prize - 500,- EUR
3rd prize - 300,- EURInternationaler Wettbewerb
Die Städtische Galerie und das Stadtmuseum Iserlohn richten vom 31.07. - 29.08.2010 ein internationales PINHOLE/-LOCHKAMERA-FESTIVAL mit einem begleitenden Wettbewerb aus.
Die Wettbewerbsbeiträge werden in der Galerie, im Stadtmuseum sowie im Haus A in Barendorf präsentiert und von einer Fachjury beurteilt und prämiert.

Wer kann sich beteiligen?
Zugelassen sind alle, die in einem künstlerischen Beruf tätig sind und/oder eine künstlerische Ausbildung absolvieren bzw. absolviert haben.

Wichtige Termine:
Einsendeschluss - 11.06.2010
Ausstellung - 31.07.-28.08.2010

Wie bewirbt man sich um die Ausstellung und den Wettbewerb?
Einzureichen sind eine CD/DVD mit maximal 10 Bildern im jpeg-Format + vita
Einzusenden an:
Städtische Galerie, Theodor-Heuss-Ring 24, 58636 Iserlohn
Kennwort: "Pinhole"
Eine Jury beurteilt die eingereichten Arbeiten und wählt die Kandidatinnen/Kandidaten aus, die zu den Ausstellungen eingeladen werden.

Wie sind die Arbeiten für die Ausstellungen einzureichen?
Der Transport erfolgt auf eigene Kosten.
Die Arbeiten können fertig im Passepartout eingereicht werden.
Standardrahmen sind vorhanden.
Sonderformate wie Panoramen/Quadrate müssen fertig gerahmt geliefert werden.
Zur Ausstellung zugelassen sind ausschließlich fotografische Originalabzüge.
Wann werden die Gewinner bekannt gegeben?
Die Bekanntgabe der Gewinner erfolgt am 26. August 2010 und wird im Internet publiziert.

Die Preise
1 Preis - 1.000,- EUR
2 Preis - 500,- EUR
3 Preis - 300,- EUR

Information from: Ewa and Gerhard RuschkowskiDavid Tatnall Media Release

See the releasePinhole Open Air 2010 w Zagórzu Śląskim

Jest to wystawa poplenerowa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego. Można ją oglądać od 15 do 30 czerwca 2010 na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.
Więcej informacji na:
Świat Obrazu


Still in Motion 2010 - Paris, London

Dear pinhole photographer!

The Still in Motion team is delighted to invite you to the Pinhole Event, on the 29th & 30th of May, at la Cartonnerie (Paris), and on the 5th and 6th of June, at the Horse Hospital (London). Do you wish to attend the festival or to participate in our international pinhole photo contest?

Good luck!

Terms & conditions and more details

afisz Paryż
afisz Londyn

Information from: Guillaume Robin


Jednodniowe Warsztaty Otworkowe w ZPAF w Warszawie

Zapraszamy na jednodniowe warsztaty otworkowe w ZPAF - 23 maja (10:00 - 13:00) i 6 czerwca 2010.
Warsztaty są odpłatne i odbędą się w siedzibie Związku przy Pl. Zamkowym 8 w Warszawie.
Szczegółowe informacje można uzyskać w ZPAF.

Informację przekazała: Basia SokołowskaItaly: seminario e mostra

Luigi Cipparrone, nel quadro delle iniziative incentrate sulla fotografia stenopeica e caratterizzate dal superamento degli aspetti essenzialmente didattici di tale pratica, sara presente a Senigallia nei giorni 14 e 15 maggio 2010 con il seminario Sulla fotografia stenopeica, ancora e con la mostra Omaggio a William Henry Fox Talbot.

Qui di seguito il programma:
I:
Corso di fotogiornalismo
MUSINF - Museo d'arte moderna, dell'informazione e della fotografia

via Pisacane 84 - Senigallia
venerdi 14 maggio 2010, ore 21.00

Sulla fotografia stenopeica, ancora
Seminario sulla fotografia stenopeica a cura di Luigi Cipparrone

Nel corso del seminario saranno trattati argomenti quali la storia, la tecnica, le implicazioni teoriche alla ricerca delle specificita del mezzo, delle ipotesi di progetto verso l'acquisizione di una consapevolezza critica di una pratica a basso contenuto tecnologico.

II:
La notte dei musei - Mostra nazionale di fotografia stenopeica
MUSINF - Museo d'arte moderna, dell'informazione e della fotografia

via Pisacane 84 - Senigallia
15 maggio - 30 maggio 2010
inaugurazione 15 maggio 2010 - ore 21.00

Omaggio a William Henry Fox Talbot (1800-1877)
Progetto fotografico di Luigi Cipparrone
12 fotografie stenopeiche "stampate a contatto" da negativo colore

A partire dalla fotografia, di W. H. Fox Talbot, "Latticed Window" (agosto 1835), considerata se non la prima una delle prime fotografie della Storia, le dodici immagini sottolineano la necessita di un ripensamento della fotografia come impronta fotonica di una presenza, e non gia come fatto o evento puramente retinico, mera rappresentazione.
Attraverso la riproposizione di visioni strettamente quotidiane le fotografie sussurrano l'interrogativo del perché di questa forte connessione Immagine-Realta.
Un percorso che si attesta - con la fotografia e proprio attraverso la produzione dell'immagine con la camera stenopeica - nei luoghi di un' "Arte senz'Arte", che non propone forme rappresentate ma apparenze automaticamente strutturate, casuali e imprevedibili, grezze, nude, mute, tese verso una sorta di immagine zero.

Info from: Luigi Cipparrone4-4-4 in France

invitation for 4-4-4 project exibitionInfo from: Marie-Noëlle LeroyTony Peri Exibition

in MEZZE CAFE
Chatswood, Australia
19 March - 30 April, 2010
See invitationWPPD 2010 - spotkajmy się w Cieszynie

Z okazji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, portal fotografiaotworkowa.pl zaprasza wszystkie osoby, zainteresowane wspólnym fotografowaniem, na spotkanie i fotografowanie, w dniu 25 kwietnia 2010 r. w Cieszynie.
Proponujemy spotkanie o 13.00 na Cieszyńskim Rynku pod Ratuszem.
Dojazdy i zakwaterowanie załatwiamy każdy we własnym zakresie.
Proszę nie zapomnieć o przygotowaniu i zabraniu ze sobą aparatów otworkowych!
Osoby które się wybierają prosimy o wcześniejszy kontakt pod adres e-mailowy: slonko [at] pinhole.com.pl
Mailowo wymienimy się również numerami telefonów, żeby łatwiej było zorganizować się i nie pogubić ;-)


WPPD 2010 - warsztaty w Bolesławcu

24 i 25 kwietnia (godz. 9.00 - 18.00) w Bolesławieckim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty fotografii otworkowej. A oto nieprawdopodobne atrakcje tegoż wydarzenia: własnoręczna produkcja aparatów otworkowych, mega błyskawiczny kurs fotografowania, praca twórcza, samodzielne wołanie negatywów, zachwyty, achy i ochy nad naszymi dziełami, nieustające konsultacje i dobre rady. Wszystko to za całkowitą darmochę! prowadzący - moja skromna osoba Grzegorz Sidorowicz.
ps. Ciemna oczywiście na miejscu, a w niej to co trzeba. Aha, materiał światłoczuły w ograniczonych ilościach (jakieś 500 kartek papieru 13x18) do dyspozycji warsztatowiczów.
Mamy również sporo doskonałego, przeterminowanego (20 lat) polskiego bromu. Serdecznie zapraszam!
Grzegorz Sidorowicz


Fabriano Photo Festival - Italy

in MEZZE CAFE
See invitation
Info from: Luigi CipparroneCOMUNICATO STAMPA - Italy

Giovedi 17 dicembre 2009 alle ore 21,00, nell'ambito del corso "Fotografia creativa" in corso di svolgimento presso il Museo Civico di Praia a Mare (CS), Luigi Cipparrone terrŕ il seminario "Aspetti della fotografia stenopeica tra inconscio e consapevolezza".
L'argomento, all'apparenza specialistico, oltre a dare le necessarie informazioni storiche e tecniche, vuole approfondire gli aspetti meno noti e meno meditati di tale pratica, contribuendo cosě alla elaborazione di una "teoria generale" sulla fotografia a foro stretto.
Info from: Luigi CipparroneCOMUNICATO STAMPA - Italy

Oggetto: COMUNICATO STAMPA: prolungamento mostre al Museo Vincenzo Vela
Il destino della scultura? In collaborazione con Visarte - societŕ delle arti visive, gruppo regionale Ticino
Prolungata fino al 13 dicembre 2009
Visioni stenopeiche - Fotografie di Noris Lazzarini
Fino al 13 dicembre 2009

Cari colleghi,
vi informo che la mostra "Il destino della scultura?", organizzata in collaborazione con Visarte-Ticino, e stata prolungata fino al 13 dicembre. Fino allo stesso giorno e possibile visitare anche l'esposizione "Visioni stenopeiche", un'originale rilettura fotografica delle opere presenti al Museo Vincenzo Vela attraverso la tecnica del foro stenopeico (pinhole).

Nell'era del digitale, la fotografa milanese Noris Lazzarini ha scelto di utilizzare una tecnica antica come la fotografia stessa, che torna alle origini dei processi fisici e chimici capaci di generare magnifiche visioni. L'apparecchio fotografico e costituito da una semplice scatola di latta, rivestita internamente da un materiale fotosensibile. La luce vi penetra attraverso un piccolo forellino, andando a generare l'immagine, dopo lunghissimi tempi di esposizione. Soltanto una sapiente calibratura tra toni scuri e chiari in fase di ripresa (a volte sfumature quasi impercettibili all'occhio), in ambienti ove la luce cambia in continuazione, ha portato alle splendide immagini ora esposte al Museo Vincenzo Vela.

Per piů estati, attraverso ripetute attivitŕ con i visitatori, Noris Lazzarini, ha utilizzato le sue scatole per realizzare ("scattare" sarebbe un termine improprio...) numerose immagini del Museo Vincenzo Vela, dalla villa alle opere in essa conservate. Per la mostra "Visioni stenopeiche" ne sono state selezionate venti: sono immagini "di ricerca", ove la deformazione dello spazio e dell'oggetto sono strumento di ri-lettura e di ri-scoperta di opere note, come L'Alfiere o Le vittime del lavoro.

"La partecipazione di Noris Lazzarini all'esposizione non e casuale", spiega Gianna Mina, direttrice del Museo Vincenzo Vela. "Oltre mille sono le fotografie raccolte e realizzate dai Vela (un corpus che, insieme alle sculture, costituisce il nucleo in tutti i sensi piů "prezioso"), che ne furono interessati collezionisti, convinti della sua utilitŕ sia nella fase creativa del proprio lavoro, sia come strumento di diffusione e, per lo scultore in particolare, come mezzo per riappropriarsi delle proprie opere, dopo che queste erano state consegnate allo spazio pubblico. Grazie alla fotografia siamo oggi in grado di capire come fosse allestito il salone centrale (il famoso pantheon); queste immagini ci tramandano inoltre la straordinaria scenografia post mortem dello scultore, sacralizzato tra le sue sculture".

Grazie per la collaborazione!

Giovanni Valerio
Info from: Noris Lazzarini

Polska - warszaty otworkowe fotonaturalnie.pl - listopad 2009, okolice Warszawy

fotonaturalnie.pl zaprasza na kolejne warsztaty fotograficzne - tym razem poświęcone fotografii otworkowej tzw. Pinhole Photography, które odbędą się w terminie 20 - 22 listopada 2009 r. w Skierdach pod Warszawą.

Kamera otworkowa "camera obscura", to zazwyczaj światłoszczelna skrzynka z małym otworkiem na jednej ścianie i materiałem światłoczułym na drugiej. Światło przechodzi przez niewielką dziurkę, zastępującą obiektyw, tworząc obraz na przeciwległej ścianie kamery.
Kamery otworkowe są małe, duże, improwizowane lub projektowane z pietyzmem. Konstruowane bywają z muszli morskich, często z pudełek po płatkach owsianych, starych czajników, puszek po coli czy pudełek po ciastkach. Były kamery odlane w gipsie, zrobione ze szlachetnych gatunków drewna, zbudowane z metalu, także z użyciem wielu otworków. Jako kamera otworkowa była używana furgonetka, były też pokoje w budynkach.
Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości. W fotografowaniu na poważnie aparat otworkowy jest jednak przewidywalnym narzędziem, z jego zaletami i ograniczeniami, z charakterystyczną specyfiką i wielkim potencjałem.
Podczas warsztatów fotografii otworkowej, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z teoretyczno-technicznymi aspektami fotografii wykonywanych bez użycia optyki, samodzielnego wykonania kamer otworkowych oraz fotografowania nimi. Będziemy zarówno starannie wyliczali parametry konstrukcyjne kamer i czasy ekspozycji materiału światłoczułego, jak i zdawali się na dzieło przypadku, eksperymentując i improwizując. Następnie, pod okiem prowadzącego - Jarosława Michalaka - fotografie będą wywoływane w mokrym procesie pozytywowym i poddawane dalszej obróbce.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertę warsztatów na: www.fotonaturalnie.pl
Kontakt: Paulina Bziuk, tel. 606178715, fotonaturalnie@gmail.com
Info: Paulina BziukPolska - projekt granica Wisła - wrzesień 2009, Warszawa

Zapraszam na akcję artystyczną "granica Wisła - Zrób sobie zdjęcie z tubylcem, podaruj mu pamiątkę"
Wisła w Warszawie w moim odczuciu raczej zawsze bardziej dzieliła niż łączyła.

 • Warszawa i Praga

 • Bogata Warszawa białych kołnierzyków i lumpenproletariacka Praga

Jak postrzegają się nawzajem społeczności zamieszkujące przeciwległe brzegi. Czy tylko wydarzenia w postaci powodzi, wizyty papieża czy koncertu Tangerine Dream powodują spotkania u brzegów rzeki.

26.09.09 w godzinach 10.00-16.00 zapraszam nad Wisłę, na barkę koło pomnika Syrenki. Zabierz ze sobą puszkę po kawie, herbacie bądź podobny światłoszczelny przedmiot. Na miejscu zamienimy je w magiczne pudełko do łapania obrazów. Będzie można sprawdzić czy naprawdę tak bardzo się różnimy i podarować "złapany" w puszce obraz tubylcowi. Nie znalazłeś odpowiedniego światłoszczelnego przedmiotu - nie martw się i nie rezygnuj z udziału. Od czwartku 24.09 ze strony www.galeriadzialan.hg.pl będzie można pobrać szablon i samodzielnie wykonać "aparat" zgodnie z instrukcją.

Realizując projekt chcę umożliwić kontakt ludziom z medium fotografii a jednocześnie pokazać, że liczy się wyobraźnia, pomysł, idea a ich realizacja nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.

vojtroz

Warsztaty fotografii otworkowej dla dzieci w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2009

W niedzielę, 24 maja Akademia Fotografii w Krakowie zaprasza dzieci na specjalne warsztaty z fotografii otworkowej. Program przygotowano z myślą o uczestnikach, którzy ukończyli 10 lat. W planie m.in. samodzielne budowanie aparatu, zajęcia w plenerze, wywoływanie negatywów i działania w ciemni. Warsztaty odbywają się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Wstęp wolny.Francja - invitation for 4-4-4 project

Wszystkich otworkowców serdecznie zapraszy do wzięcia udziału w międzynarodowej imprezie otworkowej we Francji. Regulamin tej imprezy znajdziecie tutaj:
http://foto-grafik.blogspot.com/2009/07/call-for-entry-4-4-4.htmlHolandia


Wystawa - Hugo Keizer - Amsterdam

Brazylia


Zaproszenie na wystawę Gabriele Hüttl


Wystawa w Brazylii

Włochy Italy

International Pinhole Exibition - Italy

The authors:

 • Tom Miller - USA

 • Edward Levinson - Japan

 • Jean Daubas - France

 • Marja Pirilä - Finland

 • Paolo Aldi - Italia

 • Daniel Tubio - Argentina

 • David Tatnall - Australia

The exhibition is open from April 24th to May 10th. Closing day is Monday. Opening hours: 09.00 a.m.:12.30 p.m. - 03.00 p.m.:07.00 p.m. FOTO PAOLO ALDI SNC, Palazzo Cosmi, via Rialto 47, 38068 Rovereto (TN), Italy

We get information from Daniel Tubio.


Pinhole Exibition - Italy

Acsaf Gallery invites for the Patrizio Pampaloni exibition titled: "Inseguendo me stesso". You can visit the gallery from 4-4 until 30-04-09, between 10-18 from Monday to Saturday. There is a presentaion of 20 inhedit works realized from 1980 to 1995 using bw and color films. Works were prepared by making scans and prints without digital manipulation. Pictures are printed on CottonBase paper using our own bw and color printing systems.
www.acsaf.it, see: News

We get information from ASCAF.


2009, 7-14 czerwca: Warsztaty otworkowe w Broniszowie
2009, 25 kwietnia, o godz. 16.00 w Klubie Zaułek na ul.Poselskiej9, miał miejsce finisaż wystawy Dyfluacja pejzażu". Na wystawie prezentowano prace powstałe w ramach kontynuacji warsztatów fotografii otworkowej, prowadzonych przez Adę Pałkę.
2009, 24 kwietnia, 17:00, w Galerii WBPiCAK w Poznaniu ul. Prusa 3 w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Wystaw Fotograficznych 2008 Roku w kwietniu 2009 jest prezentowana wystawa "Pinhole:, na która złożyły się zdjęcia prezentowane w ubiegłym roku niezależnie w trzech miejscowościach: w Wągrowcu, Trzemesznie i Środzie Wlkp. Ekspozycja została uzupełniona o fragment wystawy "II OFFO Objazdowe", gościnnie nam udostepnionej przez organizatorów OFFO.
2009, 21 kwietnia, 11:40, w Warszawskiej SGH w ramach Pstrykaliady miało miejsce spotkanie z Wiktorem Nowotką "Fotografia otworkowa, czyli zrób to sam".
2009, 18 kwietnia, Hotel Deco, ul. Mazowiecka 3a, Kraków: w ramach VI Krakowskiej Dekady Fotografii - wystawa projektu "...i inne", promującego chałupnicze techniki fotograficzne.
2009, 22 marca: Warsztaty otworkowe w Teatrze na Woli w Warszawie poprowadził Paweł Kula. Jednocześnie w Teatrze prezentowana była międzynarodowa wyastawa fotografii otworkowych.
2008, 16 października - 07 listopada : Wystawa fotografii Otworkowych Witolda Englendera
Galeria Ciasna, Jastrzębie Zdrój, Katowicka 17

2008, 24 October: David Tatnall pinhole photography workshop, Australia
2008, October: David Tatnall pinhole photography solo exibition, Australia
2008, 24 września - 25 października: georgia Krawiec dezORIENTacja, Galeria Prospero, Lublin, Krakowskie Przedmieście 52
2008, September: Tony Peri Pinhole Photography exibition at VIVID in Canberra, Australia
2008, 21 sierpnia - 12 września: Wystawa fotografii Otworkowych Janusza Musiała i Magdaleny Nowak
2008, 8 August to 19 September: AIPP Pinhole - Australia
Opening hours: Every day, 9am to 5pm.
2008, 27 August to 31 August: The Pinhole Photograph exhibition by member of Japan Pinhole Photographic Society in Koto-ku cultural center 4-11-3 Toyo, Koto-ku, Tokyo Japan. JPPS
2008, 18-25 maja: Warsztaty otworkowe w Broniszowie
2008, 28 marca - 26 kwietnia: Thomas Bachler, Pixel Trees
2008, do 7 marca: Otworkowy konkurs
2008, do 31 stycznia: Adamczak, Kolarz, Wypierowska oraz FORMAT w Rybniku
2008, 12-26 stycznia: Paweł Kula, Wszyscy jesteśmy światłoczuli
2007, 7 kwietnia - 3 maja: Pinhole Karoliny Mostek
2007, 25 maja - 25 wrzesnia: Polskie otworki w Stanach
2007, 18 stycznia - 9 lutego: Misie i fotografia otworkowa w Galerii Ciasnej
2006, 13 maja - 9 czerwca, Otworki w działaniu
2005, Film Foto Video w Łodzi, Ryszard Karczmarski, Dotyk Światła
2005, 10 maja - 3 czerwca, Konrad Pustoła w Małej Galerii w Warszawie
2005, 2 - 29 listopada, Wiktor Nowotka, Wiktorowi
2005, od 14 stycznia, Walter Crump, Jesseca Ferguson, Georgia Krawiec, Dominik Pabis: Fotografia otworkowa
2004, 30 października - 15 listopada: Fotografia otworkowa z kolekcji Z. Tomaszczuka
2004, 5-29 października: Georgia Krawiec, Pałac moja miłość
2004, 8 czerwca - 9 lipca: Marek Poźniak i Przemysław Zajfert, Camera Obscura Berlin - Stuttgart
2002 - 2008: Warsztaty otworkowe Pawła Kuli, kalendarium
2001, 4 lipca - 31 sierpnia, Jesseca Ferguson, Fotografia
2001, do 22 czerwca, Sławomir Mielnik, portrety
Otworki w Krakowie
2000, 24 października - 24 listopada: Wiktor Nowotka, "Oswojenie II"
1998, lipiec: Warsztaty z fotografii otworkowej w ramach Letniej Szkoły Fotografii w Popradzie


Strona: [1]  
© 2008 Pinhole
Wszelkie prawa zastrzeżone